Vítejte na stránkách obce Salaš

Současnost

Současnost obce

Na Salaši nyní žije 420 stálých obyvatel. V letních měsících se jejich počet zvyšuje o rekreanty, neboť v obci je několik rekreačních chatařských oblastí, kde je vystavěno přes 100 rekreačních chat a chalup.

Obec je vybavena veřejným vodovodem, kanalizace je částečná se zaústěním do potoka. Není zde škola ani školka, děti z obce dojíždějí do sousedního Velehradu. V budově obecního úřadu je umístěna hasičská zbrojnice. Místní jednotka hasičů je kvalitně vybavena zařízením pro zásahy včetně obnoveného vozového parku. V pronajaté obecní budově je provozován soukromý obchod s potravinami a smíšeným zbožím. Dále zde jsou pohostinství s ubytováním a jeden sezónní bufet na hřišti. Z ostatních služeb zde působí ještě opravna kol, dřevozpracující pila a stolářství.

V roce 2015 byla soukromým stavitelem postavena rozhledna ve tvaru dvou sedmiček, která láká návštěvníky svým netradičním vzhledem. U 20 metrové rozhledny je postaven altán se zázemím pro turisty i místní obyvatele při pořádání akcí u rozhledny. Dalším oblíbeným turistickým cílem je kamenná rozhledna Brdo, která je postavena na nejvyšším kopci Chřibů – 587 m n. m.

Pro kulturní a sportovní vyžití slouží občanům i návštěvníkům obce také místní víceúčelové hřiště s nově vybudovaných zázemím a dětským hřištěm. Budova bývalé školy je opravena na kulturní objekt s názvem Obecní dům Stará škola, kde je umístěn kulturní sál se zázemím a kuchyní, dále pak knihovna, posilovna, sklady a nově i obecní byt. Obec vlastní i budovu bývalé Jednoty ve středu vesnice, která na své využití prozatím čeká. Momentálně slouží jako skladovací prostor pro soukromé firmy.

Ze sakrálních staveb se v obci nachází kaple postavena roku 1933 a zasvěcena sv. Janu z Nepomuku a dřevěná zvonice z 19. století. 

Před koncem II. světové války se obec stala důležitou základnou partyzánského oddílu Olga. V poslední den před osvobozením, dne 29. 4. 1945, zde došlo k tragédii. V blízkosti obce bylo německým komandem zastřeleno 19 mužů a 1 žena. Dnes je na tomto místě ve Vápenicích Památník obětem salašské tragédie, kde si každoročně občané připomínají tuto událost při pietní vzpomínce. Památník partyzánského oddílu Olga lze nalézt ještě o 2 km dále za Salašem v místě zvaném Tománkova hájenka. Zde je vybudováno zázemí pro turisty s ohništěm a přístřeškem. Mezi Brdem a Bunčem se nachází několik pozůstatků nikdy nedostavěné tzv. Baťovy dálnice, která měla vést z Čech přes Moravu až na Podkarpatskou Rus.

Obec žije poměrně bohatým kulturním a sportovním životem, tradičními událostmi jsou košty slivovice i vína, letní pivní slavnosti, atletické přebory dětí na konci prázdnin, cyklistické závody pro velké i malé závodníky, tradiční fašank, zimní setkání občanů, plesy, výstava hub a řada soutěží v požárním sportu. Pro příležitostné přírodní koupání slouží požární nádrž.

Obcí prochází několik značených turistických tras, křižujících pohoří Chřiby, dále jedna dálková a několik regionálních cyklotras. V katastru obce jsou vyhlášeny dvě přírodní památky, zahrnující staré porosty kyselých a zakrslých bučin – Nazaret, Máchova dolina a přírodní rezervace Smutný žleb. 

Dopravní obslužnost obce je zajišťována autobusovým spojením z Uherského Hradiště. Cyklisté mohou využít cyklostezku na Velehrad a následně dál do Starého Města anebo na druhou stranu přes Tupesy do Buchlovic a dalších obcí Mikroregionu Buchlov.

  Prosím čekejte...